Committees of the Board

Committee Membership

Academic Excellence Committee
Danette Howard, Chair
Charles Boyd
Donald Christian
Mark Mason, Vice-Chair
Reed Tuckson
Chris Washington
Laurence Morse (ex officio)
Dr. Marcus Alfred (Representative: Faculty Senate)
Audit and Legal Committee
Donald Christian, Chair
Richard Goodman
Hilary Rosen
Shelley Stewart
Reed Tuckson
Laurence Morse (ex officio)
Development and Alumni Relations Committee
Godfrey Gill, Chair
Minnie Baylor-Henry
Charles Boyd
Chris Carr
Danette Howard
James Murren
Hilary Rosen, Vice-Chair
Ronald Rosenfeld
Reed Tuckson
Chris Washington
Laurence Morse (ex officio)
Charles Lewis (Representative: HUAA)
Executive Committee
Laurence Morse, Chair
Minnie Baylor-Henry
Donald Christian
President Wayne Frederick
Godfrey Gill
Richard Goodman
Leslie Hale, Vice-Chair
Danette Howard
Alphonso Jackson
Marie Johns
Mark Mason, Vice-Chair
Compensation and Succession Subcommittee (Under Executive Committee)
Mark Mason, Chair
Richard Goodman
Leslie Hale
Laurence Morse
External and Governmental Affairs Subcommittee (Under Executive Committee)
Alphonso Jackson, Chair
Minnie Baylor-Henry
Marie Johns
Finance Committee
Richard Goodman, Chair
Donald Christian
Godfrey Gill
Michele Hagans
Leslie Hale, Vice-Chair
Alphonso Jackson
James Murren
Ronald Rosenfeld
Shelley Stewart
Laurence Morse (ex officio)
Facilities and Real Estate Subcommittee (Under Finance Committee)
Leslie Hale, Chair
Michele Hagans
Alphonso Jackson
Ronald Rosenfeld
Shelley Stewart
Investment Subcommittee (Under Finance Committee)
Richard Goodman, Chair
Leslie Hale
James Murren
Shelley Stewart
Governance Committee
Minnie Baylor-Henry, Chair
Danette Howard
Marie Johns, Vice-Chair
Shelley Stewart
Laurence Morse (ex officio)
Student Life
Marie Johns, Chair
Charles Boyd
Chris Carr
Michele Hagans
Hilary Rosen
Shelley Stewart, Vice-Chair
Chris Washington
Laurence Morse (ex officio)
Kylie Burke (Representative: Undergraduate Student Assn.)
Ashley Grey (Representative: Graduate Student Assn.)